.:::Küçük Sırlar:::.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lösemi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Aşağa gitmek

Lösemi Hakkında Sıkça Sorulanlar Empty Lösemi Hakkında Sıkça Sorulanlar

Mesaj tarafından EDA Paz Ağus. 29, 2010 2:35 pm

NORMAL KAN HÜCRELERİ NELERDİR VE İŞLEVLERİ NEDİR?

Spoiler:
Normal kan hücreleri temel olarak üç grupta toplanabilir: -Eritrositler (Alyuvarlar): vücutta dokulara oksijen taşırlar. -Lökositler (Akyuvarlar): vücudu mikroplara karşı korurlar. -Trombositler(Kan pulcukları): kanın pıhtılaşmasını sağlar.

LÖSEMİNİN KEMİK İLİĞİYLE İLİŞKİSİ NEDİR?

Spoiler:
Kan hücrelerinin ana yapım yeri kemik iliğidir. Buradaki Ana (kök) hücrelerden çoğalırlar. Kök hücrelerdeki bir bozulma sonucu blast isimli kötü hücreler kan dolaşımıyla yayılırlar.

BLAST NEDİR?

Spoiler:
Blast, lösemi hastalarında görülen kötü huylu hücrelerdir. Kemik iliğinde üretilen blastlar normal kan hücrelerinin üretilmesine engel olur, ama normal kan hücrelerinin yaptığı işleri yapamazlar.

LÖSEMİ HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
Spoiler:

Tam olarak kanıtlanmış olmasa da genetik bozulmalara yol açan ve günlük hayatta karşılaştığımız kimyasal maddeler, gıdalardaki katkı maddeleri, kullanılan ilaçlar, radyasyonla karşılaşma öyküsü, zehirli gazlar suçlanan faktörler arasındadır.

LÖSEMİ EN SIK HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?

Spoiler:
Her yaşta görülebilmesine karşın, çocuklarda özellikle 2-5 yaş arasında daha sıktır.

LÖSEMİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Spoiler:
Lösemide, lökositlerin sayısının düşük olması nedeniyle vücudu dışarıdan gelecek mikroplara karşı koruyabilecek bir savunma sistemi yoktur ya da zayıflamıştır. Bu yüzden dışarıdan gelebilecek hastalık etkenlerine karşı kendilerini koruyabilmek için maske takmak zorundadırlar.

LÖSEMİ TEDAVİSİNDE ÜLKEMİZDE UYGULANAN TEDAVİLER İLE YURTDIŞINDA UYGULANAN TEDAVİLER ARASINDA FARK VAR MIDIR?

Spoiler:
LÖSEV-LÖSANTE Çocuk Hastanesi'nde yurtdışında uygulanan tedavi protokolleri uygulanmaktadır. Sonuçlar yurt dışı merkezlerle karşılaştırılmaktadır.

LÖSEMİ HASTALARININ SAÇLARI NEDEN DÖKÜLÜR?

Spoiler:
Lösemili hastalara uygulanan kemoterapi ilaçlarının yan etkilerinden biri de saç dökülmesidir. Tedavinin tamamlanmasıyla, diğer yan etkilerin yanı sıra saç dökülmesi de ortadan kalkar ve saçlar yeniden uzar.

KORDON KANI SAKLAMAK NE KADARA MAL OLUR?

Spoiler:
İlk alma nakliye ve dondurma işlemi dünya standartlarında 1000-1200 USD civarındadır. Daha sonra yılda 80-100 USD kira ücreti alınmaktadır. Bu konudaki geniş bilgileri KORDON BANKASI bölümümüzden alabilirsiniz.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARIN YEMEMESİ GEREKEN GIDALAR NELERDİR?

Spoiler:
Turp, ayva, havuç gibi sert yiyecekler; kaynamamış içme suyu tüketmemelidirler. Kızartmalar, turşular, çok baharatlı yiyecekler, kremalar, ketçaplar, mayonezler tercih edilmemelidir. Gıdalar evde pişirilerek hazırlanmalıdır.

HER LÖSEMİLİ ÇOCUK KEMİK İLİĞİ NAKLİ OLUR MU?

Spoiler:
Hayır. Tedavinin son aşamasında gerekli görüldüğü taktirde olur. Bu genelde %5 kadar vakada olabilir. Tabi ki tam uygun vericisi de bulunmalıdır.

ÇOCUĞUMU LÖSEMİDEN NASIL KORUYABİLİRİM?

Spoiler:
Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, çocuklarının olabildiğince dengeli beslenmesini sağlamak, katkı maddesi içeren yiyeceklerden uzak tutmaktır. Kanserojen tüm gıdalar her türlü kanseri oluşturabilirler.
EDA
EDA
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 560
Kayıt tarihi : 14/07/10
Yaş : 27

http://kucuksirlar.benimforum.org

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz